AFIs 2010


These are the sixteen films in competition for an AFI Award in 2010.

Accidents Happen (Andrew Lancaster, 2009)
Animal Kingdom (David Michôd, 2010)
Beneath Hill 60 (Jeremy Sims, 2010)
Boys Are Back, The (Scott Hicks, 2009)
Bran Nue Dae (Rachel Perkins, 2009)
Bright Star (Jane Campion, 2009)
Daybreakers (Michael Spierig, Peter Spierig, 2009)
Horseman, The (Steven Kastrissios, 2008)
I Love You Too (Daina Reid, 2010)
Lou (Belinda Chayko, 2010)
Matching Jack (Nadia Tass, 2010)
Mother Fish (Khoa Do, 2010)
Subdivision (Sue Brooks, 2009)
Tomorrow when the War Began (Stuart Beattie, 2010)
Tree, The (Julie Bertucelli, 2010)
Waiting City, The (Claire McCarthy, 2009)

These are the winners.

Best film - Animal Kingdom
Best direction - David Michod, Animal Kingdom
Best original screenplay - David Michod, Animal Kingdom
Best adapted screenplay - Stuart Beattie, Tomorrow When The War Began
Best lead actor - Ben Mendelsohn, Animal Kingdom
Best lead actress - Jacki Weaver, Animal Kingdom
Best supporting actor - Joel Edgerton, Animal Kingdom
Best supporting actress - Deborah Mailman, Bran Nue Dae
Best feature length documentary - Contact, Martin Butler and Bentley Dean (ABC)
International award for best actor - Sam Worthington, Avatar
International award for best actress - Mia Wasikowska, Alice in Wonderland
Young actor award - Harrison Gilbertson, Beneath Hill 60
Members' choice award - Animal Kingdom
Best cinematography - Greig Fraser, Bright Star
Best editing - Luke Doolan, Animal Kingdom
Best sound - Andrew Plain, David Lee, Gethin Creagh and Robert Sullivan, Tomorrow When The War Began
Best original music score - Antony Partos and Sam Petty, Animal Kingdom
Best production design - Janet Patterson, Bright Star
Best costume design - Janet Patterson, Bright Star
Visual effects award - Peter Spierig, Michael Spierig, Rangi Sutton, James Rogers and Randy Vellacott, Daybreakers
Best television drama series - Rush, Season 3 (Ten)
Best telefeature, mini series or short run series - Hawke (Ten)
Best direction in television - Emma Freeman, Hawke (Ten)
Best screenplay in television - Jason Gann, Adam Zwar, Wilfred II - Episode 7, Dog Star (SBS)
Best lead actor in a television drama - Richard Roxburgh, Hawke (Ten)
Best lead actress in a television drama - Catherine McClements, Tangle, Season 2 (showcase)
Best guest or supporting actor in a television drama - Damien Garvey, Underbelly: The Golden Mile - Episode 10, Hurt on Duty (Nine)
Best guest or supporting actress in a television drama - Deborah Mailman, Offspring (Ten)
Best children's television drama - My Place (ABC)
Best children's television animation - dirtgirlworld (ABC)
Best television comedy series - Review With Myles Barlow, Season 2 (ABC)
Best light entertainment television series - The Gruen Transfer, Series 3 (ABC)
Best performance in a television comedy - Phil Lloyd, Review With Myles Barlow, Season 2 (ABC)
Outstanding achievement in television screen craft - Shaun Micallef, Talkin' 'bout Your Generation (Ten)
Best documentary under one hour - You Only Live Twice, The Incredibly True Story Of The Hughes Family (ABC1)
Best documentary series - Liberal Rule, The Politics That Changed Australia (SBS)
Best direction in a documentary - Jacob Hickey, Inside The Firestorm (ABC)
Best cinematography in a documentary - Miracles - Episode 1, Miracle in the Storm (ABC)
Best editing in a documentary - Steven Robinson, Inside The Firestorm (ABC)
Best sound in a documentary - Jock Healy, Tristan Meredith and AJ Bradford, Inside The Firestorm (ABC)
Best short animation - The Lost Thing - Sophie Byrne, Andrew Ruhemann and Shaun Tan.
Best short fiction film - The Kiss - Sonya Humphrey and Ashlee Page.
Best screenplay in a short film - Deeper Than Yesterday - Ariel Kleiman.
Outstanding achievement in short film screen craft - Nick Matthews - The Kiss, Cinematography.
Raymond Longford award - Reg Grundy
Byron Kennedy award - Animal Logic - presented to Zareh Nalbandian


New: 13 December, 2010 | Now: 22 December, 2013 | garrygillard [at] gmail [dot] com